نمای خشک

اجرای نمای خشک

طراحی نمای ساختمان درگذشته کار سخت و زمان بری بود، ولی امروزه به دلیل وجود روش‌های اجرای نمای خشک که یک فناوری جدید در طراحی نما محسوب می‌شود، باعث گردید امکانات فوق‌العاده‌ای را در اختیار طراحان نما قرار دهد، تا بتوانند طرح‌های مدرن‌تری را به کارفرمایانشان ارائه دهند.

در این نوع طراحی نما به خاطر دو پوششه بودن، نمای ساختمان را مجبور به تحمل بارهای اضافه نمی‌نمود و لایه‌های متفاوت نما متحمل بارهای اضافه در ساختمان می‌شدند.

در واقع اجرای نمای خشک در دو مرحله انجام می‌شود: ۱) «زیرسازی ساختمان» ۲) «چهارچوب خارجی» که بار اصلی نمای خشک به زیرسازی ساختمان، که به‌صورت پایه‌هایی می‌باشند منتقل شده و چهارچوب بیرونی که فقط برای نصب پوشش سبک نهایی می‌باشد باری را تحمل نخواهد نمود.

مصالح مورد استفاده در اجرای نمای خشک

در اجرای نمای خشک، مصالح نقش اساسی دارند زیرا علاوه بر زیبایی، باعث امنیت بخشیدن به ساختمان می‌شوند و از تخریب ساختمان تا حد زیادی جلوگیری می‌نمایند، فراهم نمودن آسایش کامل ساکنان نیز از رسالت‌های نمای خشک است.

ایجاد تنوع در طراحی نما با حفظ هویت ساختمان، استقامت و پایداری نما، اجرای صحیح آن و…از دیگر ویژگی‌های این نما می‌باشد. از مصالح به‌کاررفته در نمای خشک می‌توان از سرامیک خشک پرسلانی، ورق آلومینیوم کامپوزیت، انواع کرتین وال‌ و … یاد نمود.

لازم به ذکر است که همگی این‌ها عملکرد مطلوبی را در آزمایش‌های صورت گرفته ارائه نموده‌اند.

مزایای اجرای نمای خشک

صرفه‌جویی در زمان در هر کاری حرف اول را می‌زند، شاید تصورش سخت باشد که بدانید اجرای نمای خشک تا %۵۰ از هدر رفتن زمان جلوگیری می‌نماید.

ابزاری که در این طراحی به کمک بشر آمده‌اند توانسته‌اند، تأثیر مستقیم بر زمان اجرا و به اتمام رساندن پروژه بگذارد، علاوه بر این بر نوع و کیفیت آن نیز اثر مستقیم دارند، زیرا این نماها با سازه‌های فلزی بر روی سازۀ اصلی نصب می‌شوند که قادرند سرعت، کیفیت، ایمنی و طول عمر را یکجا با هم ارائه نمایند.

مصالح به‌کاررفته در طراحی‌های سنتی با تغییر دماهای ناگهانی یا فشارهای وارده کیفیت خود را از دست‌داده، خرد و یا جدا می‌شوند، امّا امروزه هماهنگی مصالح در تمام لایه‌های به‌کاررفته مقاومت بالایی را برای نماها به ارمغان آورده است.

در اجرای نمای خشک به خاطر محاسبات دقیق و اصولی که از همان بدو طراحی انجام می‌گردد به یک طراحی مهندسی می‌توان دست پیدا کرد و از هدر رفت مصالح به‌طور کامل جلوگیری نمود.

تولید صنعتی مصالح به خاطر اندازه‌گیری‌های دقیقی که در آن‌ها صورت می‌گیرد، کیفیتی مثال‌زدنی را به نمایش می‌گذارند.

در این نوع طراحی به دلیل وجود رگلاژ برای تنظیم یا تعویض تکه‌های معیوب یا صدمه‌دیده با مشکل تخریب‌های وسیع مواجه نخواهیم شد.

در اجرای نمای خشک به خاطر کاهش وزن اسکلت در اجرای نما نیز با کاهش وزن چشمگیری مواجه خواهیم بود که این علاوه بر بالا بردن مقاومت ساختمان بر کاهش قیمت تمام‌شده اجرا نیز اثر مستقیم می‌گذارد.

امکان بازیافت مصالح به‌کاررفته در طراحی نمای خشک از ویژگی‌های منحصربه‌فرد این نماها می‌باشد، از طرفی، تمامی قطعات این نماها به‌طور جداگانه قابل تعمیر می‌باشند ازاین‌رو هزینۀ کم تعمیرات آن نیز قابل‌توجه است.

زیرسازی نمای خشک مانند هر نمای دیگری به عواملی چون نوع استفاده و کاربری، مکان و منطقه‌ی اجرای ساختمان و…بستگی دارد که در هنگام اجرای آن باید مورد محاسبه قرار گیرد.

Call Now Button