نمای مدرن آراد | استفاده از سی ان سی در نمای ساختمان – CNC
16784
rtl,post-template-default,single,single-post,postid-16784,single-format-standard,mega-menu-top-navigation,ajax_fade,page_not_loaded,,qode-title-hidden,qode-theme-ver-13.0,qode-theme-arad,wpb-js-composer js-comp-ver-5.5.2,vc_responsive
cnc-سی-ان-سی استفاده از سی ان سی در نمای ساختمان – CNC

استفاده از سی ان سی در نمای ساختمان – CNC

سی ان سی (CNC) چیست؟

سی ان سی (CNC) در واقع مخفف کلمه ی Computer Numerical Control  است که این عبارات به معنای کنترل عددی توسط یک دستگاه رایانه ای می باشد. اما این بیان در عمل به چه معناست؟

در روش سی ان سی در واقع از کامپیوتر ها برای کنترل دستگاه هایی که عملیات مختلف را انجام میدهند استفاده می شود. این اعمال می تواند شامل حکاکی، برش و همچنین تراش باشد. دستگاه های سی ان سی کاربرد های ویژه و مختلفی دارند. همانطور که میدانید این دستگاه ها می توانند با حکاکی و برش و پانچ فلزات در نمای ساختمان ها مورد استفاده قرار گیرند.

دستگاه های سی ان سی با توجه به کاربردی که دارند به انواع مختلفی تقسیم بندی می شوند که از سری آن ها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • لیزری
  • پنوماتیک
  • مگنتیک
  • پلاسما و هواگاز
  • آبی
  • فرز

دستگاه فرز سی ان سی در واقع با استفاده از یک تیغه به جای لیزر برش های مد نظر را انجام می دهد و این در حالیست که دستگاه برش بر خلاف این دستگاه با استفاده از نوک فرز و حرکت در محور های X,Y و Z   برش هایی را ایجاد می کند. دستگاه لیزر نیز که برای فلزات و غیرفلزات مورد استفاده قرار میگیرد میتواند برای حکاکی انواع مختلف به کار آید.

جالب است بدانید که هریک از این دستگاه ها به نوع خود می توانند در یک صنعت خاص مورد استفاده قرار گیرند. از جمله این صنایع می توان به پانچ سی ان سی در صنعت اشاره کرد که امروزه با استفاده از دستگاه هایی که تمام کامپیوتری هستند و توسط یک سیستم عامل خاص استفاده می شوند انجام می شود. این پانچ ها در فلزات مختلفی از قبیل آهن، استیل، آلومینیوم، ورق های روغنی و گالوانیزه  و … انجام می گیرند که سایز و ابعاد و ضخامت آن ها با توجه به استفاده از آن ها متغیر است.

همانطور که گفته شد امروزه یکی از استفاده های عمده از ورقه های سی ان سی در نمای ساختمان و همچنین صنایع مختلف است. اما یکی از نکاتی که همواره حائز اهمیت است این است که خدمات سی ان سی باید توسط شرکت های خبره عرضه شوند تا بتوانند مفید و مثمر به ثمر واقع شوند.

بهتر است که شما در انتخاب سیستم اجرایی مورد نظر خود همواره به مواردی همچون سابقه، تولیدات پیشین، نحوه عرضه خدمات سی ان سی، دستگاه های تراش و … دقت کنید.