نمای مدرن آراد | بتن اکسپوز چیست؟
16722
rtl,post-template-default,single,single-post,postid-16722,single-format-standard,mega-menu-top-navigation,ajax_fade,page_not_loaded,,qode-title-hidden,qode-theme-ver-13.0,qode-theme-arad,wpb-js-composer js-comp-ver-5.5.2,vc_responsive
بتن اکسپوز بتن اکسپوز چیست؟

بتن اکسپوز چیست؟

بتن اکسپوز چیست؟

بتن اکسپوز نوعی از بتن است، که در کارگاه ذرات آن که از مواد گوناگون و ویژه ای مانند سیمان پرتلند یا غیر پرتلند  تشکیل شده به وسیلۀ یک مادۀ چسباننده مانند: چسب های گچی، آهکی، قیری، گوگردی و پلیمری با هم مخلوط شده و به صورت یکپارچه درآمده و مانند یک تکه سنگ با سطحی نیمه صیقلی و براق با ضخامت ۵/۱ سانتی متر تهیّه می شود.

 بتن اکسپوز که آن را در نمای ساختمان ها به کار می برند، پوششی است که به عنوان کار نهایی خود را نشان می دهد، پس علاوه بر مقاومت در برابر انواع مختلف شوک های حرارتی، جلوگیری از تاًثیر منفی آب، باید زیبایی چشم نوازی نیز داشته باشد، که انتخاب رنگ های گلاس حتی چاپ تصاویر و طرح هایی که مد نظر کارفرما می باشد و حتی استفاده از تایل ها به صورت هم اندازه و غیر هم اندازه با طرح های بلوکی، هرمی وحتی سه بعدی بر تنوع و زیبایی آن دو چندان می افزاید و یاد آور طرح های مدرن در ساختمان های شیک و امروزی است.

 

بتن اکسپوز بتن اکسپوز چیست؟

بتن اکسپوز

 

مزایای بتن اکسپوز:

استفاده از بتن اکسپوز به خاطر سرعت بالای انجام پروژه و به پایان رساندن آن و قابل اجرا بودن در هر پروژۀ ساختمانی با هرابعادی مورد استقبال است.

مقاومت بالا و طول عمر زیاد و تخریب کم آن وقابلیت اجرا با هر ملاتی از جمله خشک و چسب، بتن اکسپوز را به یک گزینۀ خوب برای طراحی نما تبدیل کرده است.

بهره‌وری و انجام پروژه در هر فصل و با هر موقعیّت جوّی و انعطاف پذیری بالای آن در طراحی وانتخابش به عنوان یکی از مصالح ساختمانی سبز بتن اکسپوز را به یک گزینۀ کارآمد تبدیل کرده، که هر فرد را در هنگام نماسازی برای ساختمان خود تشویق به استفاده از آن می کند.

روش های ساخت بتن اکسپوز:

دو روش برای نما سازی ساختمان به کمک بتن اکسپوز وجود دارد، که هر دوی آن ها کارآمد بوده ومورد استفاده قرار می گیرد:

روش اول یا روش قالبی: که در این روش قالبها به وسیلۀ مهندسین سازه که ابتدا الگوی را تهیه کرده اند، طراحی شده بر روی ساختمان قرار می گیرند و بار احتمالی که بر ساختمان بعد از بتن ریزی تحمیل می شود، محاسبه شده و سازه از نظر استحکام مورد بررسی قرار گرفته و سپس بتن ریزی بر اساس طرح از قبل تعیین شده انجام می شود.

روش دوم یا بالارونده (مرحله ای): در این روش بتن اکسپوز به صورت پله پله ساخته می شود، یعنی طرح کلی به چند قسمت تقسیم شده ودرهر قسمت بعد از پایان کار قسمت قبلی و خشک شدن بتن ریخته شده، شروع به بتن ریزی می شود، در این روش از یک قالب برای چند قسمت استفاده شده بدین صورت به سرعت کاراضافه می شود.

نکتۀ آخر:

به هر حال برای نصب  بتن اکسپوز  باید از قالب هایی برای این منظور استفاده شود، دقت نمایید قالبها نو وسالم بوده به طور کامل درزبندی شوند و تراز باشند و برای آن ها از روغن های مناسب استفاده شود، همچنین برای خروج حباب های احتمالی در داخل بتن از ویبرۀ مناسب استفاده شود، این نکات و نکات فراوان دیگر می توان در بهبود نهایی کار تاًثیر فراوانی داشته باشد.

 

exposed-concrete-facade