روش نصب سیستم پنجره کرتین وال

سیستم کرتین وال یکی از انواع نماهای مدرن با ترکیب پروفیل‌های آلومینیومی به‌عنوان سازه اصلی و پوششی مانند شیشه، ورق و اسپندل است. نماهای کرتین وال در انواع مختلفی تولید می‌شوند که عبارت‌اند از: سیستم کرتین وال یونیتایز، سیستم کرتین وال لامل، که این سیستم کرتین وال لامل در اکثر نقاط دنیا به استیک معروف است.

نصب کرتین وال

در نصب کرتین وال پس از تعیین پلان و محل قرارگیری ستون‌های عمودی، پس از علامت‌گذاری عمودی و تسطیح محل لامل، بست های بسیار محکمی به نام براکت ها که در دو نوع آلومینیومی و آهنی می‌باشند وصل می‌شود. عملکرد براکت ها شبیه گیره است و دو طرف لامل را می‌پوشاند. روی براکت ها جای پیچی به شکل بیضی وجود دارد که با سوراخ روی لامل پیچ می‌شود.

در لامل های عمودی برای جلوگیری از انبساط و لرزش سازه‌ها دو حرکت انجام می‌شود:

اولین کار نصب براکت با پیچ‌های لوبیایی است که باعث می‌شود سازه حدود یک سانتی‌متر به جلو و عقب حرکت کند و مورد دیگر این است که ستون‌های عمودی در هر پودر یک سانتی‌متر از لامل های پایین و بالایی فاصله‌دارند. می‌توان گفت که با این حرکت کشویی لت‌های عمودی، هر طبقه برای خود حکم واحد دارد و طبقات روی‌هم فشار و وزن ندارند. فاصله یک سانتی‌متری بین هر لت عمودی از داخل پشت پودر بوده و بعد از نصب شیشه از نما مشخص نیست.

بعد از نصب لامل های عمودی نوبت به تیغه‌های افقی می‌رسد. لامل های افقی توسط گیره‌های ثابت یا کشویی که از قبل بر روی تیغه‌های عمودی نصب‌شده‌اند به ستون‌های عمودی نصب می‌شوند.

 

زیرساخت نصب کرتین وال یونیتایز (Curtain Wall Unitized)

در تمامی کرتین وال‌های فوق تمامی سازه‌ها در محل پروژه مونتاژ می‌شوند. (برش پروفیل و نصب شیشه‌بر روی لامل) اما در Unitize قاب‌هایی با اندازه‌های مهندسی‌شده ساخته و روی فریم‌ها در کارخانه شیشه نصب می‌شود و در مکان پروژه روی‌هم نصب می‌شود. مشکلی که در اجرای این کرتین وال وجود دارد، عدم اندازه دقیق نمای ساختمان است، درصورتی‌که پس از نصب پازل‌ها روی‌هم، به دلیل اختلاف عرض و ارتفاع بازشوها ممکن است با مشکلاتی روبرو شوند.

 

کرتین وال یونیتایز را بیشتر بشناسیم

سیستم کرتین وال یونیتایز یک نمای خارجی ساختمان است که معمولاً دیواری با قاب آلومینیومی است که حاوی لایه‌های شیشه‌ای، پانل‌های اسپندل آلومینیومی، پانل‌های کامپوزیت نازک یا پانل‌های اسپندل بتنی است.

اسکلت به سازه ساختمان متصل است و بارهای کف یا سقف ساختمان را تحمل نمی‌کند.

سیستم کرتین وال یونیتایز از واحدهای بزرگی تشکیل شده است که قبل از ارسال به محل ساختمان برای نصب در کارخانه از پیش مونتاژ و لعاب می‌شوند. با کرتین وال یکپارچه که جزء اصلی پوشش خارجی ساختمان را تشکیل می‌دهد، راندمان حرارتی، انتقال صدا و ایمنی در برابر آتش به معیارهای کلیدی عملکرد سیستم تبدیل می‌شود.

در سیستم استیک، قاب کرتین وال (مولیون ها) و پانل‌های شیشه‌ای یا مات، تکه تکه نصب شده و به هم متصل می‌شوند. در سیستم یونیتایز، کرتین وال از واحدهای بزرگ تشکیل شده است که در کارخانه مونتاژ و لعاب می‌شوند، به محل حمل می‌شوند و بر روی ساختمان نصب می‌شوند.

 

عایق حرارتی اسپندل

با افزایش حرارت ثابت از طریق نمای ساختمان در آب و هوای گرمسیری، عایق حرارتی برای کرتین وال یک جزء کلیدی برای برآوردن الزامات عملکرد حرارتی مشخص شده در ارزش انتقال حرارت کلی و طراحی نماهای ساختمان است. اهمیت تعیین میزان صحیح عایق حرارتی ضروری است، زیرا اکثر سیستم‌های کرتین وال یکپارچه شامل حجم عظیمی از نماهای شیشه‌ای با فریم‌های آلومینیومی است که در صورت عدم طراحی خوب، گرما را به راحتی به داخل ساختمان منتقل می‌کند.

 

کرتین وال یونیتایز در کجا استفاده می‌شود؟

کرتین وال‌های یکپارچه به روشی ارجح برای محصور کردن ساختمان‌ها تبدیل شده‌اند، زیرا بیشتر صاحبان ساختمان، معماران و پیمانکاران مزایای این نوع ساخت و ساز را می‌بینند. سیستم‌های یکپارچه اجازه می‌دهد تا ساختمان‌ها به سرعت محصور شوند، که می‌تواند به سرعت بخشیدن به روند ساخت و ساز کمک کند.

 

کرتین وال استیک چیست؟

سیستم استیک یک نوع کرتین وال است که معمولاً از تراشه‌های آلومینیومی اکسترود شده (که به یک دال یا ساختار فرعی متصل می‌شوند) و مولیون‌های معروف به «استیک» که در کارخانه قبل از مونتاژ در محل به طول مورد نیاز بریده می‌شوند. شیشه (تک جداره یا دو جداره)، پانل‌های عایق فلزی (آلومینیوم، فولاد ضد زنگ، آلومینیوم، تیتانیوم و غیره) یا پانل‌های عایق سنگ (مرمر، گرانیت و غیره) سایر اجزای آن هستند.

ویژگی‌های این سیستم باعث می‌شود که طراحی انعطاف پذیری باشد و در عین حال اجازه ساخت سطوح سه بعدی پیچیده و نامنظم را می‌دهد.

مولیون، یکشی عمودی باریک است که بین واحدهای یک پنجره یا در مورد استفاده قرار می‌گیرد.

دال، یک قطعه ضخیم و مسطح از یک ماده جامد مانند سنگ، چوب، فلز، غذا و غیره که معمولاً مربع یا مستطیل است.

 

سخن پایانی

دنیای کرتین وال بسیار گسترده است. طراحی نمای ساختمان با کرتین وال علاوه بر خلاقیت نیاز به دانش فنی مهندسی خاص خود دارد. توسعه نمای مدرن آراد مفتخر است با در اختیار داشتن متخصصین و مهندسین و طراحان با تجربه و همچنین پیاده سازی ده ها پروژه در سراسر کشور؛ امکان همراهی و مشارکت در طراحی و اجرای انواع نماهای مدرن را داشته باشد.

لطفاً همین الان با شماره‌های شرکت تماس بگیرید تا کارشناسان و مشاورین مجموعه ضمن گفتگویی تخضصی با شما؛ بهترین مشاوره در مورد پروژه مورد نیاز شما را فراهم کنند.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Button