نمای مدرن آراد | نمای مدرن چیست؟
16741
rtl,post-template-default,single,single-post,postid-16741,single-format-standard,mega-menu-top-navigation,ajax_fade,page_not_loaded,,qode-title-hidden,qode-theme-ver-13.0,qode-theme-arad,wpb-js-composer js-comp-ver-5.5.2,vc_responsive
نمای مدرن نمای مدرن چیست؟

نمای مدرن چیست؟

نمای مدرن چیست؟

نمای ساختمان از مهمترین بخش های ساختمان ها است. نمای ساختمان علاوه بر اینکه چارچوب برای طراحی اجزای ساختمان است منجر به بالا رفتن ارزش مادی و ظاهری بنا می‌شود.

معماری مدرن یا معماری مدرنیستی مبتنی بر تکنولوژی های نوین و نوآورانه ساخت و ساز است. این نوع معماری در نیمه اول قرن بیستم شکل گرفت و بعد از جنگ جهانی دوم تا ۱۹۸۰ و پس از آن به عنوان سبک اصلی ساختمان های سازمانی توسط معماری پست مدرن مورد استفاده و جایگزینی قرار گرفت. معماری مدرن در اواخر قرن نوزدهم و با ظهور انقلاب های فن آوری، مهندسی و مصالح ساختمانی و همچنین تمایل به دور شدن از سبک های تاریخی معماری ظهور کرد. نمای مدرن در واقع اختراع نوعی جدیدی از نمای پر کاربر و مقرون به صرفه بود.

انتخاب نمای مدرن و یا کلاسیک به سلیقه معماران و سبک داخلی ساختمان بستگی دارد. به کار گیری رنگ و مصالح منحصر به فرد از ویژگی های بارز ساختمان های مدرن است و باعث جدایی این نوع طراحی ساختمان با ساختمان های دیگر می‌شود. در نمای مدرن سعی شده است بنای بیرونی ساختمان به سمت و سوی سادگی پیش برود و از تزئینات و اشرافی گری پرهیز شود. آنچه در نمای مدرن ساختمان حائز اهمیت است تقارن در نمای خارجی است اینکه توازن، دوام و همچنین ایجاد هارمونی باعث تاثیر خوشایندی بر ذهن مخاطب می‌شود.

عوامل تاثیر گذار در معماری مدرن ساختمان یا نمای مدرن ساختمان:

  • توجه به منابع و امکانات موجود و در دسترس سازندگان و معماران طراحان نمای بیرونی ساختمان
  • توجه به نوع استفاده و کاربری بناء که برای چه نوع فضاهایی قراره استفاده شود: مسکونی،اداری، آموزشی و یا موارد دیگر
  • توجه به عوامل محیطی و موقعیت جغرافیایی ساختمان مانند: آب و هوا، میزان ورزش باد، تابش آفتاب

 

آنچه که همگی به آن اذعان دارند تاثیر زیبایی نمای بیرونی ساختمان بر نگاه بیننده است به همین دلیل طراحی نمای ساختمان اولین عنصر تاثیر گذار بر بیننده است به همین دلیل نیاز به تدوین اصل اساسی برای طراحی نمای ساختمان هستیم و آن علاوه به متوازن بودن نمای بیرونی و داخلی ساختمان نیاز به هماهنگ بودن نمای ساختمان مورد نظر با ساختمان های اطراف و همسایگان و در کل بر فضای شهری است. زیرا هر چقدر که نمای بیرونی ساختمان بسیار زیبا طراحی شده باشد ولی در کنار هم قرار گرفتن با ساختمان های اطرافش حس مطلوبی را به تماشا کننده القا نمی‌کند.