نمای (frame-less (U-channel

نمای (frame-less (U-channel : در طراحی نماهای شیشه گاهی افراد مایل‌اند پنجره‌های بازشویی را برای تهویۀ هوا در بین نمای شیشه‌ای تعبیه نمایند، نمای frame-less (U-channel) نوعی نمای شیشه‌ای می‌باشد که در آن از شیشه‌های دوجداره و سه جداره می‌توان استفاده نمود و به خاطر وجود فریمی که به‌صورت قابی پنجره را دربرمی گیرد و یک‌لایه از شیشه به‌طور مستقیم بر روی آن چسبیده می‌شود و به کمک تکیه‌های که قابلیت تحرک را به آن‌ها می‌دهد بر روی پروفیل آلومینیومی قرار می‌گیرد، می‌تواند بازشو بودن پنجره‌ها را به ارمغان آورده به‌گونه‌ای که حتی از نمای خارجی این بازشو ها قابل‌رؤیت ‌نباشند و حس یک نمای شیشه‌ای یکدست را برای بیننده تداعی کنند.

 

 

نمای frame-less (U-channel)

یکی از دلایل توجه ویژه کارفرمایان به نماهای شیشه ای سرعت نصب بالای آن می باشد، که البته نمای فریم لس نیز از این امر مستثنا نیست و تنها تفاوت در نصب، باعث می‌شود آن‌ها به دودستۀ «(کاست دار) Full Frame-less Step-unite»و (Frame-less(U-channel تقسیم شوند.

Frame-less (U-channel) در ابتدا به‌صورت قاب به ظهور رسید و بعدها متخصصان به فکر کم نمودن این قاب‌ها افتادند تا جایی که امروزه می‌توان شیشه‌های به‌کاررفته در این نما را فقط به کمک چنگک‌هایی متصل نمود و از شفافیت ارائه‌شده لذت برد.

طرحی یکپارچه از شیشه که فریم فقط به‌صورت یک سایۀ کم‌رنگ از پشت شیشه به چشم بیاید مسلماً طرحی خاص و کاملاً ایزوله را در مقابل دیدگان قرار می‌دهد. وجود لاستیک‌هایی که به‌منظور عایق‌بندی استفاده‌شده‌اند این امکان را به نمای کرتین وال شیشه‌ای frame-less می‌دهند.

Frame-less (U-channel) روشی است که در آن یونیت شیشه‌ها به حالتی U شکل درآمده و سپس بر روی لامل ها توسط glass holder قرار می‌گیرند. این نوع نما بسیار سبک بوده و برخلاف مدل کاست دار به خاطر وجود همین پوشش نوارها مقرون به‌صرفه‌تر است. اغلب نماهای کرتین وال برای برج‌ها و شرکت‌هایی با ارتفاعات بالا طراحی می‌شود، اما باید دقت داشت این نما برای ساختمان‌هایی با ارتفاع بالا ازنظر فنی قابل‌تأیید نمی‌باشد، زیرا با توجه به اتصالات به‌کاررفته در آن‌که هیچ خبری از درپوش‌ها و نگه‌دارنده‌ها نیست و فقط با کمک اتصالات کوچک آلومینیومی و چسب، شیشه ثابت می‌شود و به خاطر بار بالا و بزرگی ابعاد بهتر است در ساختمان‌هایی با ارتفاع کمتر استفاده شوند ولی اگر مایلید از این نوع نما در ساختمان‌هایی با ارتفاع بالا بهره‌مند شوید بهتر است نوع کاست دار آن را انتخاب نمایید تا بتوانید سازه‌ای با استحکام بیشتری داشته باشید.

ظرافتی که نمونۀ Frame-less (U-channel) از نما در اختیار قرار می‌دهد باوجود فریم‌های نگه‌دارنده بسیار قابل‌قبول بوده و مزیت بازشو بودن پنجره‌ها هم به‌صورت کلنگی و هم از کنار  با یک اشاره کم و محدود و امکان تعویض شیشه‌ها که به‌راحتی انجام می‌گیرد و بالا بودن مقاومت در شرایط بد جوی، رنگ‌بندی متفاوت و مقاومت در برابر زلزله، نصب فوری، استفاده از آلومینیوم در تمامی مراحل نصب به صورتی که تمامی پنجره‌ها و واشرهای آن مخفی و زیرسازی به‌هیچ‌وجه قابل‌دیدن نباشد، خلق زیبایی خارق‌العاده‌ به خاطر به‌کارگیری شیشه‌های رفلکس با انواع مختلف رنگ به روشی که بیشتر، شیشه‌ها به چشم آمده و آلومینیوم به‌صورت نوارهای باریکی چندان خودنمایی نکنند، ممانعت انتقال هر نوع تنش از سوی ساختمان به شیشه‌ها به‌واسطۀ ایجاد مرزی در بین نما و سازۀ اصلی از مزایای نمای Frame-less (U-channel)  می باشد