نمای Face Cap چیست؟

نمای Face Cap ، تلفیق دو عنصر شیشه و آلومینیوم توانسته نمای زیبا و جذابی را در ساختمان‌های کنونی به نمایش بگذارد که البته بسیار منحصربه‌فرد و انعطاف‌پذیر است. کرتین وال، نوع جدید و مدرن نماهای شیشه‌ای است که چشم هر رهگذر را به خود خیره کرده و توجه آنها را به خود معطوف نموده، به‌گونه‌ای که با افکار بیننده رابطه برقرار کرده و تا مدت‌ها میهمان ذهن او باقی می ماند.

نمای کرتین وال استیک (Stick)، به سه‌شاخه کلی: (کاست دار) U-channle Frameless ، Frameless  و Face cap تقسیم می‌شود که این سه نمونه در کل ازنظر مباحثی چون مقاومت و عایق پذیری مصالح آن یکسان بوده و وجه تمایز آن‌ها فقط اجرای درپوش فشاری (Pressure Plate) در Face cap وعدم وجود آن در Frameless می باشد.

 

در سیستم Face cap ، پروفیل‌ها به‌صورت عمودی و افقی جهت ایجاد فریم طراحی می‌شوند و شیشه که عنصر اصلی کار است باید داخل فریم‌ها قرارگرفته و سپس با همان درپوش‌ها (Pressure Plate) هایی که ذکر شد ، بواسطه اتصالات پیچ به لامل های آلومینیومی متصل شوند. دقت نمایید در اینجا هیچ قابی وجود ندارد و شیشه به‌صورت مستقیم بر روی پروفیل یا همان لامل پیچ خواهد شد.

 

نشست‌های ساختمانی به عنوان مشکلی برای طراحان نما در هر دوره‌ای وجود داشته است . Face cap با توجه به این معضل راه‌حلی را در طراحی خود معرفی می‌کند که علاوه بر آب‌بندی ، ضریب مقاومت ساختمان را بالا می‌برد و نصب آن را به خاطر پروفیل‌ها به‌گونه‌ای امکان‌پذیر می‌کند که سازه می‌تواند بر همین پروفیل‌ها متکی بوده و دیگر احتیاجی به زیرسازی برای نما نمی‌باشد.

 

فشارهایی که ممکن است ازهرجهت چه به‌صورت افقی و چه به‌صورت عمودی بر ساختمان وارد ‌شود، مانند زلزله و باد سنجیده شده و حتی مقاومت در برابر وزن شیشه‌های به‌کاررفته در این سازه به‌گونه‌ای در نظر گرفته می‌شود که علاوه بر مرتفع نمودن آنها، یک سپر قوی در برابر حرارت و صدا محسوب شود. برای تنظیم نور هم طراحان قادرند برحسب نیاز و سلیقۀ خود با بالا بردن یا کم نمودن میزان رفلکس شیشه‌ها به یک تنظیم دلخواه از نور ورودی در ساختمان دست پیدا نمایند.

 

نصب شیشه‌هایی باقابلیت دوجداره و سه جداره، تصور محیطی آرام و بدون تنش را برای افراد امکان‌پذیر می‌نماید. کور نمودن زاویۀ دید برای افراد خارج از ساختمان و در مقابل ارائۀ دیدی وسیع‌تر به ساکنان داخلی ساختمان، متحرک نمودن پنجره‌ها و لیمنت قرار دادن آن‌ها و حذف هرگونه بار مرده از ساختمان از مزایای Face cap در سازه‌های کرتین وال است که نمی‌توان از آن چشم‌پوشی نمود و آن را به یکی از مطمئن‌ترین نماهای شیشه‌ای تبدیل کرده است.

 

سرعت در ساخت و نصب علاوه بر این‌که Face cap را به خاطر زمان محدود اتمام پروژه محبوب نموده ، بلکه هزینۀ کمی را نیز به صاحبان سرمایه وارد می‌نماید. مقاومت در مقابل دماهای بالا، مراقبت آسان و کم‌هزینه، پایین آوردن مصرف انرژی و وجود عایق برای صوت از ویژگی‌های دیگر آن می‌باشد و نکتۀ قابل‌توجه دیگر این است که ساختار آن به‌گونه‌ای می‌باشد که باوجود استفاده از شیشه‌هایی با سایز بزرگ، در طوفان‌های شدید نیز می‌تواند از نفوذ باران، گردوخاک و حتی حشرات ریز موذی جلوگیری نماید.