۴ نمونه طراحی نمای مدرن و خلاقانه

نمونه طراحی نمای مدرن و خلاقانه

۴ نمونه طراحی نمای مدرن و خلاقانه

طراحی نمای مدرن

“ما فرصت دومی برای ایجاد اولین اثر نداریم.” این یک جمله مشهور قدیمی است که به شما می گوید ایجاد یک تصور خوب، ممکن است تمام کاری باشد که شما باید انجام دهید. ممکن است در نگاه اول گیج کننده باشد.

“ظاهر” به عنوان چشمگیرترین مورد، مهمتر از آن چیزی است که شما فکر می کنید، و ایجاد اولین “تصور خوب” ممکن است یک نکته اساسی در جذب مخاطب به همه چیز، حتی یک ساختمان باشد.

وقتی صحبت از ظاهر ساختمان می شود، نمای ساختمان اولین چیزی است که ممکن است در ذهن شما ظاهر شود. بنابراین باید جذاب باشد، اما نمای ساختمان فقط یک عنصر زیبایی شناختی نیست. این یک پارامتر اساسی برای عملکرد ساختمان است. نماها بخش جدایی ناپذیری از زیبایی شناسی ساختمان و همچنین عملکرد ساختمان را تشکیل می دهند.

نما به عنوان چهره ساختمان و قسمت اصلی ساختمان، به ما میگوید که سازه چیز خاصی برای ارائه دارد. این ساختمان را به زندگی می آورد و فرصتی برای خلق شخصیت و هویت به یک ساختمان و تجسم شخصیتِ ساختمان می دهد.

با گذشت سالها مهندسین انواع مختلفی از نما با مواد مختلف ایجاد کرده اند. و بسیاری از معماران وجود دارند که متخصص “طراحی نما” هستند. در اینجا می خواهیم ۴ نوع برتر نمای ساختمان که به یک انقلاب در دنیای معماری تبدیل شده اند را برای شما معرفی کنیم. پس با ما همراه باشید.

 

طراحی نمای مدرن

طراحی نمای مدرن

 

۱- نمای تنفس: یک سبک طراحی نمای مدرن معروف در طراحی نمای ساختمان

“طبیعت” یکی از نعمت‌های شگفت انگیز خداوند است که مفهومی الهام بخش برای مقابله با بزرگترین چالش های جهان بوده است. تقلید از طبیعت یک رویکرد جدید نیست اما اخیراً تحت اصطلاح علمی زیست تقلید (biomimicry) اصلاح شده است.

خوب ممکن است بپرسید اما زیست تقلید چیست؟

اصطلاح علمی “بیومیمیکری” با هدف نوآوری سیستمهای غیر بیولوژیکی با الهام از طبیعت است. روشهای مختلف سازگاری حرارتی با آب و هوای گرم موجود در طبیعت منبع گسترده ای از الهام بخش برای ایجاد مفاهیم جدید برای دستیابی به راحتی حرارتی است.

نمای تنفسی نوعی نمای ساختمان است که از بافت پوست الهام گرفته شده است، می تواند به طور قابل توجهی به ساختمان ها برای تنفس و شرایط بهتر هوا کمک کند.

اصطلاح علمی “بیومیمیکری” با هدف نوآوری سیستمهای غیر بیولوژیکی با الهام از طبیعت است.
روشهای مختلف سازگاری حرارتی با آب و هوای گرم موجود در طبیعت منبع گسترده ای از الهام بخش برای ایجاد مفاهیم جدید برای دستیابی به راحتی حرارتی است.

زیست تقلید “پوست تنفس” را به عنوان ایده ای الهام بخش از زیست، که در پوست موجودات زنده یافت می شود، معرفی می کند. بنابراین براساس این مفهوم ، ساختمانهایی با طراحی نمای تنفسی، ارتباط غنی بین محیط بیرونی و فضاهای داخلی برقرار می کنند و از هزاران منافذ نفس می کشند.

 

۲- نمای پارامتریک

معماری پارامتری مانند یک عملکرد ریاضی با مجموعه ای از داده ها به عنوان ورودی است که در کنار هم خروجی را تعیین می کنند. یک الگوریتم در این عملکرد وجود دارد که خروجی را ایجاد می کند. نمای پارامتری یک طراحی نما با استفاده از الگوریتم خاص است. معماران رایانه ها را می گیرند تا تمام راه حل های این الگوریتم ها را امتحان کنند و بهترین راه حل را برای ما پیدا کنند. بافت پارامتری و سطوح عایق بندی شده در طرح های پارامتری اعمال می شود. این می تواند از طبیعت الهام گرفته شود. وقتی عمیق تر به نظر می رسیم ، متوجه می شویم که نمای تنفس نوعی نمای پارامتری است. همانطور که قبلاً گفتیم ، پوست ساختمان یک پارامتر اساسی برای عملکرد ساختمان است. همچنین، این وسیله ای است که از طریق آن می توان اطلاعات را به یک سیستم ساختمان منتقل کرد تا به محرک محیطی پاسخ دهد. بنابراین ویژگی اصلی یک نمای ساختمان هوشمند مؤثر، قابلیت صرفه جویی در مصرف انرژی از طریق بافت آن است. نرم افزار قدرتمند معماری برای طراحی نمای ارگانیک مانند Rhino ، Grasshopper ، Revit و  T-splines ضروری است. اما فراموش نکنید که ذهن خلاق از نرم افزار مهمتر است.

۳- نمای سبز: آوردن طبیعت به زندگی

با طراحی نمای مدرن ساختمان سبز و طراحی باغ عمودی می توانید طبیعت را به زندگی خود بیاورید. آنها آرام آرام راه خود را از نردبان بالا می روند و روز به روز رایج تر می شوند.
این بهترین اتفاق مثبت است که در زندگی شهری امروز اتفاق می افتد. برای دستیابی به این هدف ، معماران باید در معماری سبز و طراحی نمای سبز ایده ها و مفاهیم جدیدی ارائه دهند.
رشد گیاهان بالا رونده به سمت نمای ساختمان، گیاهان رشد یافته در رختخواب باغ در پایه آن، کاشت ظروف نصب شده در سطوح مختلف در سراسر ساختمان ، می توانند به ساخت یک طراحی سبز خارق العاده کمک کنند.

 

۴- نمای ارگانیک یا نمای آلی: فرم آزاد در طراحی نمای مدرن اما با رعایت قوانین

این در مورد نمای پایدار یا معماری سبز نیست!
برخی تصورات غلط در مورد معماری ارگانیک مانند وجود اشکال درختی یا آوردن طبیعت به ساختمانهای شما یا مواردی از این دست وجود دارد. اما این مفاهیم مخصوصاً همانطور که در بالا گفتم مخصوص معماری پایدار است.
در نماهای ارگانیک می توانید فرم های آزاد را انتخاب کنید، اما فرم ها باید از قوانین معماری مانند هارمونی و تعادل پیروی کنند. الگوهای طبیعت بهترین منبع مفاهیم معماری در طراحی ارگانیک هستند. اگرچه به نظر می رسد از نوع آزاد است، آنها از قوانین سختگیرانه و کارآمد پیروی می کنند و به آنها کمک می کند تا به خوبی در برابر فشارهای محیطی خود واکنش نشان دهند.