نمای فیس کپ face cap

نمای فیس کپ Face Cap

نمای فیس کپ یا Face Cap چیست؟

نمای فیس کپ Face Cap، تلفیق دو عنصر شیشه و آلومینیوم توانسته نمای زیبا و جذابی را در ساختمان‌های کنونی به نمایش بگذارد که البته بسیار منحصربه‌فرد و انعطاف‌پذیر است. کرتین وال، نوع جدید و مدرن نماهای شیشه‌ای است که چشم هر رهگذر را به خود خیره کرده و توجه آنها را به خود معطوف نموده، به‌گونه‌ای که با افکار بیننده رابطه برقرار کرده و تا مدت‌ها میهمان ذهن او باقی می ماند.

نمای استیک (Stick)، به سه‌شاخه کلی: (کاست دار) U-channel Frameless ، Frameless  و Face cap تقسیم می‌شود که این سه نمونه در کل ازنظر مباحثی چون مقاومت و عایق پذیری مصالح آن یکسان بوده و وجه تمایز آن‌ها فقط اجرای درپوش فشاری (Pressure Plate) در فیس کپ Face cap و عدم وجود آن در Frameless می باشد.

نمای فیس کپ face cap
نمای فیس کپ face cap

در سیستم فیس کپ Face cap ، پروفیل‌ها به‌صورت عمودی و افقی جهت ایجاد فریم طراحی می‌شوند و شیشه که عنصر اصلی کار است باید داخل فریم‌ها قرارگرفته و سپس با همان درپوش‌ها (Pressure Plate) هایی که ذکر شد ، بواسطه اتصالات پیچ به لامل های آلومینیومی متصل شوند. دقت نمایید در اینجا هیچ قابی وجود ندارد و شیشه به‌صورت مستقیم بر روی پروفیل یا همان لامل پیچ خواهد شد.

نشست‌های ساختمانی به عنوان مشکلی برای طراحان نما در هر دوره‌ای وجود داشته است. فیس کپ با توجه به این معضل راه‌حلی را در طراحی خود معرفی می‌کند که علاوه بر آب‌بندی ، ضریب مقاومت ساختمان را بالا می‌برد و نصب آن را به خاطر پروفیل‌ها به‌گونه‌ای امکان‌پذیر می‌کند که سازه می‌تواند بر همین پروفیل‌ها متکی بوده و دیگر احتیاجی به زیرسازی برای نما نمی‌باشد.

فشارهایی که ممکن است ازهرجهت چه به‌صورت افقی و چه به‌صورت عمودی بر ساختمان وارد ‌شود، مانند زلزله و باد سنجیده شده و حتی مقاومت در برابر وزن شیشه‌های به‌کاررفته در این سازه به‌گونه‌ای در نظر گرفته می‌شود که علاوه بر مرتفع نمودن آنها، یک سپر قوی در برابر حرارت و صدا محسوب شود. برای تنظیم نور هم طراحان قادرند برحسب نیاز و سلیقۀ خود با بالا بردن یا کم نمودن میزان رفلکس شیشه‌ها به یک تنظیم دلخواه از نور ورودی در ساختمان دست پیدا نمایند.

 

نصب و اجرای نمای فیس کپ Face cap

نصب شیشه‌هایی باقابلیت دوجداره و سه جداره، تصور محیطی آرام و بدون تنش را برای افراد امکان‌پذیر می‌نماید. کور نمودن زاویۀ دید برای افراد خارج از ساختمان و در مقابل ارائۀ دیدی وسیع‌تر به ساکنان داخلی ساختمان، متحرک نمودن پنجره‌ها و لیمنت قرار دادن آن‌ها و حذف هرگونه بار مرده از ساختمان از مزایای فیس کپ Face Cap در سازه‌های کرتین وال است که نمی‌توان از آن چشم‌پوشی نمود و آن را به یکی از مطمئن‌ترین نماهای شیشه‌ای تبدیل کرده است.

سرعت در ساخت و نصب علاوه بر این‌که فیس کپ Face cap را به خاطر زمان محدود اتمام پروژه محبوب نموده ، بلکه هزینۀ کمی را نیز به صاحبان سرمایه وارد می‌نماید. مقاومت در مقابل دماهای بالا، مراقبت آسان و کم‌هزینه، پایین آوردن مصرف انرژی و وجود عایق برای صوت از ویژگی‌های دیگر آن می‌باشد و نکتۀ قابل‌توجه دیگر این است که ساختار آن به‌گونه‌ای می‌باشد که باوجود استفاده از شیشه‌هایی با سایز بزرگ، در طوفان‌های شدید نیز می‌تواند از نفوذ باران، گردوخاک و حتی حشرات ریز موذی جلوگیری نماید.