نمای دو پوسته double skin facade

نمای دو پوسته

نمای دو پوسته یا Double Skin Facade

دیدی که از نمای ساختمان‌های قدیمی داریم شاید به یک دیوار ساده آجری و یا سنگی در نمای خارج و یک نمای گچی که با رنگ پوشیده شده است. نمای دو پوسته (Double Skin Facade) تلاشی از سوی محققان این صنعت به‌منظور ارتقا کارایی نماهای ساختمانی می‌باشد و اگرچه آن‌قدرها ناشناخته نیست.

اما درواقع تمامی افراد اطلاعات کافی در مورد انواع آن، کارکردهای مختلفش و جنس متریال های به‌کاررفته در آن نداشته و فقط آن را نمایی دارای دولایه شفاف با امکان جریان یافتن هوا در بین دو پوسته تصور می‌کنند.

اگرچه ایجاد تهویه طبیعی از مزایای حتمی این نوع نماها است اما کنترل کامل صوت، باد و باران، امکان استفاده از نور طبیعی و عایق در برابر شرایط جوی نامساعد، درواقع نمای دو پوسته را چنان مطلوب قرار داده که در هرجای کشورهای اروپایی به‌عنوان یک سبک از معماری و نمای مدرن توانسته قلب تپنده صنعت طراحی نما گردد.

نمای دو پوسته چیست؟

نمای دو پوسته همان گونه که از نامش معلوم است، شامل دو پوسته می باشد، که با تفاوت ها و شباهت هایی که با هم دارند می توانند، با هم یکپارچه شده و در اصطلاح نمای دو پوسته را بسازند، پوسته اول هر نوع دیواری می تواند باشد، که شامل پوشش شیشه ای به صورت تک جداره یا دوجداره باشد و نمای دوم که از متریال های مختلف در طراحی آن استفاده می شود، فضای خالی بین آن ها امکان جابه جایی هوا در بین دو پوسته را می دهد، حال این جابه جایی می تواند به صورت طبیعی صورت بگیرد، یا اینکه به کمک پنکه های مکانیکی که نیروی محرک آن ها انرژی خورشیدی می باشد.

اینگونه نما با روش طراحی خاصیتی که دارد، امکان تهویۀ طبیعی هوا را در ساختمان بوجود می آورد، زیرا گردش هوا بین دو لایه این امکان را به راحتی در اختیار می گذارد.

 

double skin facade نمای دو پوسته
نمای دو پوسته

 

تعریف نمای دو پوسته و ساختار آن

نمای دو پوسته را می‌توان شامل سه لایه متفاوت دانست که هر لایه وظیفه‌ای خاص را بر عهده دارد. لایه اول که معمولاً یک پنجره بوده و در آن یک شیشه دوجداره تعبیه می‌شود و پس‌ازآن لایه دوم که یک کانال هوا است و نقش عایق را ایفا کرده و نوعی تهویه طبیعی محسوب می‌شود و بیرونی‌ترین پوسته که لایه سوم را تشکیل می‌دهد و عموماً از یک شیشه تک جداره در آن به کار می‌رود.

بدین‌صورت در تعریف نمای دو پوسته می‌توان گفت، نمایی که با لایه‌های خود می‌تواند برای ساختمان‌هایی مرتفع که در معرض سروصدای خیابان، بادهای شدید و یا نور مستقیم خورشید قرار دارند، مورداستفاده قرارگرفته و افراد ساکن در آن ساختمان را از انواع آلودگی‌ها حفظ کند.

 

انواع مختلف نمای دو پوسته

در نماهای دو پوسته ازآنجاکه جریان هوا (Airflow) در این نوع نماها بسیار مهم است به دودسته تهویه شونده (Ventilated) و بدون تهویه (Air Tight) تقسیم می‌شود. این تهویه ممکن است مکانیکی و یا طبیعی باشد. در تهویه مکانیکی حجم هوای تهویه شده مشخص بوده درحالی‌که تهویه طبیعی به وزش باد، رفتار دینامیکی (Dynamic) هوا و رفتار حرارتی نما بستگی دارد.

در ادامه برای تکمیل کار در برخی از این نماها ارتباط هوایی در تمامی طبقات برقرار است اما در گونه‌ای دیگر پوسته‌ی خارجی در هر طبقه با دیگر طبقات ارتباط هوایی ندارد.

صرف‌نظر از نوع این نماها می‌توان عایق حرارتی، کاهش سروصدا، افزایش کیفیت هوا، جلوه‌های بصری، منافع اقتصادی و… را از مزایای قابل‌توجه نمای دو پوسته دانست.

بدین ترتیب می‌توان نماهای دو پوسته را بدین گونه تقسیم نمود:

 • نماهای پنجره‌ای (Box window facade)
 • نماهای شفت جعبه‌ای (Shaft-box facade)
 • نماهای کریدوری (Corridor facade)
 • نماهای چندطبقه (Multi-story facade)

 

double skin facade نمای دو پوسته
نمای دو پوسته

 

نحوه اجرا و نصب نمای دو پوسته

ازآنجاکه در اجرای پوسته اول معماران هیچ نوع محدودیتی نداشته و می‌توانند در آن از ترکیب دیوار با پنجره‌های شیشه‌ای یا نمای شیشه‌ای کرتین وال بهره ببرند مسئله اصلی بر سر انتخاب مناسب پوسته دوم است؛ زیرا جنس متریال های به‌کاررفته در این دو پوسته بسیار مهم بوده تا علاوه بر هم‌زیستی باهم تا حد امکان سعی شود وزن اضافی به اسکلت ساختمان وارد نشود.

نحوه اجرای نمای دوپوسته اگرچه تا حد زیادی بر اساس نوع تهویه مشخص می‌شود اما بی‌شک استراتژی تهویه مطبوع ساختمان که بر اساس شرایط آب و هوایی، نوع کاربری، شرایط محل احداث پروژه و ساعت‌های بهره‌برداری از ساختمان تعیین می‌گردد در چگونگی اجرا کاملاً تأثیرگذار است.

عملکرد نمای دو پوسته

بعد از اجرا، نحوه عملکرد نمای دو پوسته برای بسیاری جالب‌توجه است زیرا این نماها هم در گرمای تابستان و هم در سرمای طاقت‌فرسای زمستان شرایط مطلوب‌تری را برای ساختمان‌ها پدید می‌آورند. در واقع زمستان‌ها با افزایش انرژی گرمایشی خورشید در داخل دریچه‌ها به بالا رفتن دمای محیط داخلی ساختمان کمک کرده اما در تابستان دریچه‌ها معکوس عمل می کنند و با تخلیه هوا باعث ایجاد جریان خنک در داخل کانال می‌شوند.

متریال های به‌کاررفته در نمای دوپوسته Double Skin Facade

همان‌طور که قبلاً نیز ذکر نمودیم متریال های به‌کاررفته در نمای دوپوسته بسیار مهم هستند و نقش تعیین‌کننده در بهبود عملکرد سیستم نما دارند با انواع مختلف این متریال ها همراهمان باشید.

متریال هایی که در طراحی نمای دو پوسته استفاده می شوند، اغلب ورق آهن با ضخامت های متفاوت می باشد، که باید با رنگ های دارای کیفیت بالا رنگ آمیزی شده تا بر اثر گذشت زمان و عوامل فرسایشی کیفیت اولیۀ خود را حفظ نمایند، ورق آلومینیوم که در استفاده از این ورق ها باید دقت شود ضخامت آن ها بیشتر از ۳ میلی متر نبوده تا ورق ها تاب نیفتاده و کیفیت آن ها حفظ شود.

ورق آلومینیوم کامپوزیت که در هنگام استفاده از آن باید دقت شود از داخل نمای خوبی نداشته و اگر بخواهید آن را در نمای دو پوسته و جلوی پنجره ها استفاده کنید ، برای حفظ زیبایی کار باید به صورت حجم سازی اجرا گردد.

 

متریال آهن

یکی از عناصر کارآمد در طراحی نمای دو پوسته آهن است که اگرچه نیازمند دقت مضاعف در پروسه رنگ‌آمیزی به‌منظور حفظ کیفیت و ضخامت رنگ است، اما به‌هرحال به علت مزایایی چون اجرای یکپارچه، قابلیت دید مناسب از داخل، مقاومت عالی در مقابل عوامل جوی و تابش نور خورشید و… در قالب متریالی همچون استرچ متال و انواع پانچ متال مورد استفاده گسترده قرار می‌گیرد.

 

متریال آلومینیوم

توجه به انتخاب مناسب و دقیق ورق‌های آلومینیوم می‌تواند انتخاب این متریال را به گزینه‌ای مناسب مبدل نماید. سبک‌تر بودن نسبت به آهن آن را به مزیت قابل‌توجه تبدیل نموده که در کنار توجه به پروسه رنگ‌آمیزی می‌تواند از این متریال نمایی عالی را طراحی نماید.

از انواع نماهای پوسته دوم آلومینیومی می توان به استرچ متال آلومینیومی، پانچ متال ها و لوورهای آلومینیومی اشاره کرد.

 

متریال آلومینیوم کامپوزیت

افرادی که تمایل دارند مراحل اجرایی ساخت نما را با سرعتی بیشتر تجربه کنند به سراغ ورق‌های آلومینیوم کامپوزیت رفته و از مزیت رنگ‌های پی‌دی‌اف آن نهایت بهره را می‌برند، زیرا این ورق‌ها برخلاف دو نمونه قبلی دارای رنگ بوده و از این باب در زمان صرفه‌جویی می‌شود.

اما مشکل عمده آن نمای نازیبای این متریال از داخل ساختمان است که ضرورت استفاده از یک پوسته دیگر بر پشت آن را برای بهبود دید حتمی می‌کند و به‌هیچ‌وجه اجرای آن به‌صورت یک پوسته در جلوی شیشه‌ها امکان‌پذیر نیست.

مزایای نمای دو پوسته ساختمان

شما می‌توانید با رعایت نکاتی عملکرد بهتری از نمای دو پوسته خود داشته باشید. مثلاً در انتخاب نوع شیشه‌ها در هر دو پوسته دقت نموده و با کیفیت‌ترین آن‌ها را انتخاب نمایید یا مطمئن شوید نمای دوپوسته شما در سطح آفتاب‌گیر قرار دارد.

حتی با گزینش درست درصد شفاف یا کدر بودن سطوح نیز می‌توانید علاوه بر بهبود عملکرد بر زیبایی نما نیز بی افزایید.

عمق فضای میانی یا همان کانال هوا، نوع دریچه‌ها و دستگاه‌های مکش و سیستم‌های تهویه و… همگی می‌توانند در بهبود عملکرد سیستم نمای شما دخیل باشند.

به عنوان عایق حرارتی

پوستۀ ساختمان به دلیل اینکه عنصری برای جدا کردن فضای داخلی وخارجی ساختمان محسوب می شود، نقش اساسی در رفتار حرارتی یک ساختمان ایفا می کند، از مزیت های ساختمان با این نما می توان به عایق بندی خوب و حتی برابر ساختمان های قدیمی با استفاده کمتر از پنجره اشاره نمود.

به همین دلیل نمای دو پوسته  روشی برای بهینه سازی منابع انرژی محسوب می شود و باعث می گردد، در هوای سرد دریافت خورشیدی افزایش و در هوای گرم دریافت خورشیدی کاهش یابد، با کمی دقت درمی یابید، که در این روش عایق حرارتی بهتری در مقایسه با روش های قدیمی به دست می آید، که این خود مستلزم بهینه سازی سیستم های تهویه می باشد.

به عنوان عایق صوتی

همچنین عایق مناسبی برای صدا، باد وباران نیز محسوب می شود و در کنار این ها با ایجاد خلاقیت های بیشتر در طراحی نما و دادن زیبایی های بصری فوق العاده می توان روح تازه ای به ساختمان دمید و آن را با استانداردهای ساختمان های مدرن هماهنگ نمود، البته نمی‌توان از این اصل مهم چشم پوشی نمود، که مدل سازی نمای دو پوسته به خاطر تغییر خواص جابه جایی سرمایش و گرمایش در داخل دو پوسته و مدل سازی عملکرد انرژی کار بسیار مشکلی می باشد.

مزایای نمای دو پوسته

 • کاهش فشار باد
 • امکان بهره‌برداری بیشتر از گرمای تابشی خورشید
 • عایق در جهت ممانعت از هدر رفت انرژی
 • کاهش بارهای گرمایی در تابستان
 • بهره‌وری از تهویه طبیعی
 • کنترل هوای محیط داخلی
 • ساختاری کاملاً فنی
 • بهینه‌سازی انرژی نما
 • جلوگیری از ورود صدا به ساختمان
 • استفاده حداکثری از نور خورشید
 • جلوه بصری عالی در شب
 • تنظیم توازن هوای ورودی و خروجی
 • ایجاد الگوهای متفاوت و خلاقیت های معمارانه
نمای مدرن شرکت‌های بزرگ دنیا
نمای مدرن شرکت های بزرگ دنیا
در سراسر جهان شرکت های زیادی فعالیت می‌کنند که قطعاً تمامی آن‌ها نمی‌توانند در فهرست بهترین‌ها قرار گیرند. ابرقدرت‌های اقتصادی می‌کوشند تا هرساله ازنظر دارایی، میزان تولیدات و ده‌ها شاخصه دیگر برتری خود را حفظ …
نمای مدرن برج های تجاری
نمای مدرن برج های تجاری و نکات مهم در طراحی، اجرا، قیمت و هزینه
طراحی و اجرای نمای مدرن برج های تجاری فعالیتی تخصصی است که از عهده تیم‌های بزرگ و توانمند برمی‌آید. تاکنون ساختمان‌های تجاری بسیاری ساخته‌شده، اما فقط عده معدودی از آن‌ها با طراحی زیبایشان در خاطره‌ها …
نمای مدرن در کارخانه‌ها
طراحی و اجرا نما و سر در کارخانه | مزایای استفاده از نمای خشک در کارخانه‌ها
امروزه مجموعه‌های صنعتی متعددی با هویت‌های متفاوت در حال فعالیت هستند که اکثر آن‌ها به عنصر نماسازی آن‌قدرها اهمیت نمی‌دهند. ولی باید دانست جذب مشارکت عموم و سرمایه‌گذاری از طریق فروش بورس و متوجه نمودن …
ورق CNC
ورق CNC
CNC در واقع یک نوع دستگاه است که برای برش فلزات از آن استفاده می شود. این دستگاه قابلیت برش انواع و اقسام فلزات از قبیل ورق استیل، ورق آهنی، ورق های آلومینیومی، انواع فلزات …
نمای دو پوسته
نمای دو پوسته چیست؟
نمای دو پوسته ساختمان یک ساختار پاکتی است که متشکل از دو پوسته شفاف است که توسط یک محفظه هوا جدا می‌شوند.نمای دو پوسته شکلی از نمای فعال است، زیرا این تجهیزات همانند فن‌ها یا …
نمای استرچ متال
نمای استرچ متال: جلوه هنر در نمای دو پوسته
نمای استرچ متال از دسته نماهای خشک محسوب می‌شود که از نصب پازل مانند پنل هایی، بدون به کار بردن هیچ‌گونه سیمان یا امثال آن به‌وجود می‌آید. این پنل‌ها از جنس‌های مختلفی مانند: فولادهای تحت …