بتن اکسپوز

بتن اکسپوز

بتن اکسپوز چیست؟

بتن اکسپوز نوعی از بتن است ، که در کارگاه ذرات آن که از مواد گوناگون و ویژه ای مانند سیمان پرتلند یا غیر پرتلند تشکیل شده به وسیلۀ یک مادۀ چسباننده مانند: چسب های گچی، آهکی، قیری، گوگردی و پلیمری با هم مخلوط شده و به صورت یکپارچه درآمده و مانند یک تکه سنگ با سطحی نیمه صیقلی و براق با ضخامت ۵/۱ سانتی متر تهیّه می شود.

بتن اکسپوز که آن را در نمای ساختمان ها به کار می برند ، پوششی است که به عنوان کار نهایی خود را نشان می دهد ، پس علاوه بر مقاومت در برابر انواع مختلف شوک های حرارتی ، جلوگیری از تاًثیر منفی آب ، باید زیبایی چشم نوازی نیز داشته باشد ، که انتخاب رنگ هایگلاس حتی چاپ تصاویر و طرح هایی که مد نظر کارفرما می باشد و حتی استفاده از تایل ها به صورت هم اندازه و غیر هم اندازه با طرح های بلوکی، هرمی وحتی سه بعدی بر تنوع و زیبایی آن دو چندان می افزاید و یادآور طرح های مدرن در ساختمان های شیک و امروزی است.

مزایای بتن اکسپوز:

. استفاده از بتن اکسپوز به خاطر سرعت بالای انجام پروژه و به پایان رساندن آن و قابل اجرا بودن در هر پروژۀ ساختمانی با هرابعادی مورد استقبال است.
. مقاومت بالا و طول عمر زیاد و تخریب کم آن و قابلیت اجرا با هر ملاتی از جمله خشک و چسب ، بتن اکسپوز را به یک گزینۀ خوب برای طراحی نما تبدیل کرده است.
. بهره بری انجام پروژه در هر فصل باهر موقعیّت جوّی و انعطاف پذیری بالای آن در طراحی وانتخابش به عنوان یکی از مصالح ساختمانی سبز بتن اکسپوز را به یک گزینۀ کارآمد تبدیل کرده ، که هر فرد را در هنگام نماسازی برای ساختمان خود تشویق به استفاده از آن می کند.

روش های ساخت بتن اکسپوز:

دو روش برای نما سازی ساختمان به کمک بتن اکسپوز وجود دارد، که هر دوی آن ها کارآمد بوده ومورد استفاده قرار می گیرد:
روش اول یا روش قالبی : که در این روش قالبها به وسیلۀ مهندسین سازه که ابتدا الگوی را تهیه کرده اند ، طراحی شده بر روی ساختمان قرار می گیرند و بار احتمالی که بر ساختمان بعد از بتن ریزی تحمیل می شود ، محاسبه شده وسازه از نظر استحکام مورد بررسی قرار گرفته وسپس بتن ریزی بر اساس طرح از قبل تعیین شده انجام می شود.

روش دوم یا بالارونده (مرحله ای ): در این روش بتن اکسپوز به صورت پله پله ساخته می شود ، یعنی طرح کلی به چند قسمت تقسیم شده ودرهر قسمت بعد از پایان کار قسمت قبلی و خشک شدن بتن ریخته شده ، شروع به بتن ریزی می شود، در این روش از یک قالب برای چند قسمت استفاده شده بدین صورت به سرعت کار اضافه می شود.

نکتۀ آخر:

به هر حال برای نصب بتن اکسپوز باید از قالب هایی برای این منظور استفاده شود ، دقت نمایید قالبها نو و سالم بوده به طور کامل درزبندی شوند و تراز باشند و برای آن ها از روغن های مناسب استفاده شود، همچنین برای خروج حباب های احتمالی در داخل بتن از ویبرۀ مناسب استفاده شود ، این نکات و نکات فراوان دیگر می توان در بهبود نهایی کار تاًثیر فراوانی داشته باشد.