نمای سرامیک خشک پرسلانی dry-ceramic-facade

نمای سرامیک خشک پرسلانی | سرامیک پرسلان نما

سرامیک خشک پرسلانی چیست؟

اغلب نماسازی‌ها درگذشته با کمک مصالح و ملات ها انجام می‌شد که این عمل می‌توانست بار اضافی را به ساختمان‌ها وارد کرده و از مقاومت آن‌ها در برابر فشار، تکان و زلزله بکاهد. با توجه به این رویه انواع مختلف نماهای خشک بر روی کار آمدند تا با دنیای مزایای خود صنعت نماسازی ساختمان‌ها را درگیر تحولی اساسی نمایند. سرامیک خشک یا سرامیک پرسلانی نمونه‌ای منحصربه‌فرد است که از سوی طراحان و معماران معرفی شد و به‌سرعت توانست به‌عنوان یک محصول استراتژیک وارد عمل شده و ایمنی بالا، قیمت تمام‌شده مناسب، کاهش زمان ساخت به یک‌سوم، عدم جذب آب، استحکام زیاد، مقاومت در برابر خوردگی و… را برای ساختمان‌ها به ارمغان بیاورد و با به کنترل درآوردن طراحی نماهای ساختمان نظر صنعتگران این عرصه را به خود جلب نماید. به همین دلیل در اکثر ساختمان‌های تجاری، اداری، ایستگاه‌ها، پایانه‌ها و … به‌خوبی اجرا می‌شود.

سرامیک خشک
سرامیک خشک پرسلانی

عناصر سازنده نمای سرامیک خشک

سرامیک خشک در دوپوسته کردن ساختمان بسیار عالی ظاهرشده و به علت اینکه از مواد کانی غیرفلزی تشکیل‌شده است می‌تواند استحکام و زیبایی را هم‌زمان به نمایش بگذارد. امروزه صنعت سرامیک وارد عرصه جدیدی شده و با ارائه نمونه‌های منحصربه‌فرد معماران و مهندسان ساختمانی را به شگفتی وامی‌دارد. سرامیک خشک یا همان سرامیک پرسلانی که جزء سرامیک‌های پیشرفته محسوب می‌شود ، با دسته‌بندی‌های مختلف همچون سرامیک پرسلانی خشک نما به حالت مجوف (سوراخ‌دار) و سرامیک خشک نما به حالت پر (فول بادی) و به مدد فناوری‌های پیچیده تولید می‌گردد که تمامی این تلاش‌ها در جهت پایین آوردن هزینه‌های اجرای نما و نگهداری و مصرف انرژی است. دانش نهفته در تولید که شامل گونه های اکسترودی و پرسی بکمک دستگاه‌های پیشرفته است نام سرامیک خشک را برای آن برازنده نموده و عدم جذب رطوبت توسط این پانل‌ها و امکان حذف ملات باعث شده بدون کوچک‌ترین مشکل بتوان آن‌ها را در ارتفاع‌های زیاد و برج‌های چندین طبقه با توجه به محاسبات سازه‌ای به کاربست؛ اما نکته مهم در اینجا به خدمت گرفتن افراد متخصص و کاردان است تا مشکلات عدیده‌ای چون عدم زیبایی، عدم مقاومت کافی سرامیک، جدا شدگی، عدم عایق بودن، هدر رفت سرمایه، صرف زمان طولانی و… به سراغمان نیاید.

سرامیک خشک پرسلانی
سرامیک خشک پرسلانی

 

ویژگی‌های سرامیک پرسلانی خشک نما به حالت مجوف (سوراخ‌دار)

در این نوع سرامیک خشک هوای موجود در تجوف یا همان سوراخ‌ها به کمک سرامیک آمده و مانند عایق از نفوذ هوای سرد یا گرم به بدنه سرامیک جلوگیری کرده و مقاومت بی‌نظیری را برای این نما تدارک می‌بیند. بدین‌صورت می‌توان درصد قابل‌توجهی از حجم نما  را به هوا اختصاص داد و کاهش وزن بی‌نظیری را از این نوع نمای ساختمان انتظار داشت. در مورد عایق‌بندی آب نیز زبانه‌ها در دو وجه بالا و پایین مانع ورود آب و رطوبت شده اما گردش بی‌نظیر هوا را امکان‌پذیر می‌کنند و درنهایت ویژگی‌هایی چون ظرافت، رگلاژ و آب‌بندی را به سازه می‌بخشند. پروفیل‌های آلومینیومی عمودی وظیفه نگهداری سرامیک‌ها را به کمک کلیپس ها بر روی خود دارند که درنهایت به زیرساخت آهنی جهت استحکام بیشتر نصب می‌شوند. لازم به ذکر است که سرامیک های پرسلانی مجوف به صورت اکسترودی تولید می گردد.

سرامیک پرسلانی
سرامیک پرسلانی

ویژگی‌های سرامیک خشک نما به حالت پر (فول بادی)

سرامیک خشک برای بسیاری جالب‌توجه است اما مجوف آن به علت وارداتی بودن و قیمت بالا برای بسیاری مقرون‌به‌صرفه نیست. در این حالت برای این افراد نوع سرامیک خشک نما به حالت تو پر یا فول بادی پیشنهاد می‌شود که دارای ویژگی‌های منحصربه‌فردی چون جذب کم آب، ارائه ابعاد استاندارد، قابلیت برش به‌اندازه های موردنظر، اجرای نما به دو صورت VISIBLE و INVISIBLE می‌باشد. در این روش سرامیک‌ها به مدد کلیپس بر روی ریل‌های آلومینیومی در فواصل مشخص متصل می‌شوند و لاستیک‌های EPDM از لغزش سرامیک‌ها به‌خوبی جلوگیری می‌کنند. شیوه ی تولید سرامیک خشک تو پر یا فول بادی ، پرسی می باشد.

روش اجرا و نصب نمای سرامیک خشک

اجرای نمای سرامیک خشک صرف‌نظر از نوع مصالح به‌کاررفته در آن به‌صورت کلی به دو روش نمایان و غیر نمایان انجام می‌پذیرد.

روش نمایان (visible)

نصب سرامیک خشک توسط قطعات کلیپس فولادی ضدزنگ (stainless steel)، به ریل‌های آلومینیومی روش نمایان گفته‌ شده ، که اگرچه به مدد روش الکترواستاتیکی، رنگ پلی‌استر موجود کاملاً با قطعات کلیپس هم‌خوانی دارد اما به علت اینکه بر روی کار نمایان است بدین نام خوانده می‌شود که از ویژگی‌های آن می‌توان به‌ سرعت نصب و سبک بودن سازه اشاره نمود ، جهت کسب اطلاعات بیشتر می توانید به صفحه “نمایان VISIBLE” مراجعه نمایید.

نصب سرامیک خشک پرسلانی به روش نمایان
نصب سرامیک خشک پرسلانی به روش نمایان

 

روش غیر نمایان (invisible)

این روش همان‌طور که از نامش مشخص است به علت غیر نمایان بودن اتصالات و استفاده از انکر و براکت ها که به‌طور کامل غیرقابل مشاهده هستند، استقبال خوبی داشته که خود دارای دو روش متفاوت است.

۱- سیستم کیل (Keil)

اتصالات مکانیکی مخفی که هیچ نیازی به چسب ندارند را در اصطلاح انکر می‌نامند و به علت مزایای خوب تقریباً در تمامی پوشش‌های نما مورداستفاده قرار می‌گیرد. سطوح بام و دیوارهای داخلی و خارجی همگی از مواردی هستند که از سیستم کیل می‌توان بدون محدودیت استفاده نمود، در این نوع سیستم سرامیک خشک به‌وسیله قطعات آلومینیومی کلمپ بر روی ریل‌های آلومینیومی نصب می‌شود. برای دیدن جزئیات و دیتیل های این سیستم به صفحه “غیرنمایان INVISIBLE” مراجعه نمایید.

سرامیک پرسلانی

 

۲- سیستم شیاری

در این سیستم، شیارهایی در پشت سرامیک‌ها در دو جهت مخالف به‌منظور محکم کردن برجستگی‌های کلمپ ها در داخل این شیارها ایجادشده و درنهایت با پیچ کردن سرامیک‌ها به‌واسطه کلمپ ها روی ریل‌ها کار به اتمام می‌رسد.

ویژگی‌های نمای سرامیک خشک

آنچه باعث مزیت در نصب سرامیک خشک‌شده، نبود ملات است که انواع پیچ و قلاب و زیرسازی با پروفیل‌های آلومینیومی و یا فلزی به‌خوبی توانسته‌اند جای آن را گرفته و برای نصب این سرامیک‌ها در نمای ساختمان به کار آیند. زیرسازی به‌صورت شبکه‌ای و متناسب با ابعاد سرامیک درنهایت دقت در ایجاد فاصله مناسب بین سرامیک‌ها در جهت جلوگیری از شکستن آن‌ها به علت انقباض و انبساط‌های همیشگی این عناصر از نکاتی است که باید در هنگام نصب دقت فراوان شود. وجود توری فلزی یا پلاستیکی به‌منظور پیشگیری از سقوط و شکستن احتمالی سرامیک‌ها در صورت جداسازی نیز از اصول اساسی است که البته به علت اینکه هیچ‌گونه متریال چسبنده‌ای در زیرسازی استفاده نمی‌شود احتمال جداسازی پنل ها صفر خواهد بود.

در ادامه به بیان ویژگی‌های این نمای مدرن و محبوب می‌پردازیم.

 • آسودگی در نصب
 •  امکان جمع‌آوری و بازیافت مصالح
 • بهینه‌سازی مصرف انرژی
 • سرعت‌بالای نصب
 • استحکام فیزیکی بالا
 • ضایعات محدود و عدم پرت مصالح
 • مقاوم در شرایط جوی نامساعد و بسیار سرد و مرطوب
 • ضد حریق و آتش‌سوزی
 • عدم از دست دادن کیفیت ظاهری
 • مقاوم در برابر اشعه خورشید
 • قابلیت تعویض و تعمیر آسان
 • مقاومت بالا در برابر عوامل فرسایشی
 • عدم خوردگی و پوسیدگی مصالح زیرساخت
 • دارای درزبند در قسمت برآمدگی‌ها، پنجره‌ها و لبه‌ها
 • حذف تقطیر در سطوح داخلی
 • عدم تأثیرپذیری از تنش‌های وارده چون باد، طوفان، باران‌های شدید و…

مقالات و مطالب مرتبط به نمای تهویه شونده، نمای سرامیکی و سرامیک خشک پرسلان

نمای مدرن شرکت‌های بزرگ دنیا
نمای مدرن شرکت های بزرگ دنیا
در سراسر جهان شرکت های زیادی فعالیت می‌کنند که قطعاً تمامی آن‌ها نمی‌توانند در فهرست بهترین‌ها قرار گیرند. ابرقدرت‌های اقتصادی می‌کوشند تا هرساله ازنظر دارایی، میزان تولیدات و ده‌ها شاخصه دیگر برتری خود را حفظ …
نمای مدرن برج های تجاری
نمای مدرن برج های تجاری و نکات مهم در طراحی، اجرا، قیمت و هزینه
طراحی و اجرای نمای مدرن برج های تجاری فعالیتی تخصصی است که از عهده تیم‌های بزرگ و توانمند برمی‌آید. تاکنون ساختمان‌های تجاری بسیاری ساخته‌شده، اما فقط عده معدودی از آن‌ها با طراحی زیبایشان در خاطره‌ها …
نمای مدرن در کارخانه‌ها
طراحی و اجرا نما و سر در کارخانه | مزایای استفاده از نمای خشک در کارخانه‌ها
امروزه مجموعه‌های صنعتی متعددی با هویت‌های متفاوت در حال فعالیت هستند که اکثر آن‌ها به عنصر نماسازی آن‌قدرها اهمیت نمی‌دهند. ولی باید دانست جذب مشارکت عموم و سرمایه‌گذاری از طریق فروش بورس و متوجه نمودن …
نصب و اجرای نمای خشک کاشی و سرامیک
نصب و اجرای نمای خشک کاشی سرامیک
نمای خشک کاشی سرامیک چیست؟ نصب و اجرای نمای خشک کاشی سرامیک را می‌توان نمونه‌ای شگفت‌آور از تأثیر پیشرفت‌های متالوژی بر مهندسی ساختمان دانست. بدین ترتیب به مدد دستاوردهای فناوری نانو به‌گونه‌ای بر ساختار مواد در …
نمای بتن هایپرفورمنس
نمای بتن هایپرفورمنس، مقاومت نمای سنتی و زیبایی نمای مدرن
نمای بتن هایپرفورمنس چیست؟ سال‌ها است که بتن‌ها با ساختاری جدید به عرصه صنعت نماسازی واردشده‌اند، اما امروزه متحول‌تر از گذشته، طرح‌های بی‌جان و یکنواخت خود را به کناری گذاشته و اکنون در قالب پنل‌هایی با …
نمای کامپوزیت آلومینیوم
نمای کامپوزیت آلومینیوم در ساختمان‌های امروزی
نمای کامپوزیت آلومینیوم یا آلومینیوم کامپوزیت در ساختمان‌سازی امروز توجه بسیاری را به خود جلب کرده‌ و کاربرد بسیار یافته‌است. در اینجا بیان می‌داریم که چنین محبوبیتی به چه خاطر است. ابتدا باید ماهیت این …