نمای مدرن در کارخانه‌ها

طراحی و اجرا نما و سر در کارخانه | مزایای استفاده از نمای خشک در کارخانه‌ها

امروزه مجموعه‌های صنعتی متعددی با هویت‌های متفاوت در حال فعالیت هستند که اکثر آن‌ها به عنصر نماسازی آن‌قدرها اهمیت نمی‌دهند. ولی باید دانست جذب مشارکت عموم و سرمایه‌گذاری از طریق فروش بورس و متوجه نمودن مصرف‌کنندگان به سمت کالاها و خدمات این کارخانه‌ها بدون در نظر گرفتن یک ظاهر شکیل آن‌قدرها موفقیت‌آمیز نیست. استفاده از نمای مدرن در کارخانه‌ها به‌مانند آراسته شدن به یک پوسته بیرونی است که علاوه بر معرفی نوع کسب‌وکار می‌تواند به‌عنوان یک محافظ قدرتمند از ابزارها، محصولات، کارکنان و … در برابر عوامل ناخوشایند چون ورود سارقان، گردوغبار، آلودگی و … ممانعت نماید.

البته به علت سنخیت بالایی که اکنون نماهای مدرن با تفکر، اندیشه و نگرش صاحبان آنها دارند، به‌عنوان ابزاری برای شناخت اهداف و سیر تفکری مجریان کسب‌وکارها نیز به کار می‌روند، ازاین‌رو اهمیتی مضاعف دارند.

توجه به نمای بیرونی کارخانه‌ها

کارخانه‌ها و کارگاه‌های تولیدی که گاه به تهیه مواد اولیه مورداستفاده دیگر صنایع می‌پردازند، به‌عنوان بخش مهمی از چرخه حیات صنعت شناخته می‌شوند، به همین دلیل چشم‌انداز و طراحی نما برای آنها به‌منظور بیان مقدار ارزشمندی و اعتبارشان بسیار مهم و حیاتی است. استفاده از نمای مدرن در کارخانه‌ها باعث می‌شود، ارزش باطنی این مراکز در نگاه عموم مشخص‌شده و دائماً به دید یک سوله به آن‌ها نگاه نشود.

متریال‌های جدید در این راستا کمک‌های شایانی نموده و علاوه بر زیبایی، مقاومت و استحکام، کارآمدی را به بستر نماهای مدرن کارخانه‌ای وارد ساخته‌اند و به گونه خاص و متمایز به این مقوله واردشده‌اند که بسیاری از کارخانه‌های بزرگ جهان به مدد همین یک عنصر، برندسازی های عظیمی را در سطح دنیا به راه انداخته و مصرف‌کنندگان جهانی را برای خود دست‌وپا نموده‌اند.

نمای مدرن در کارخانه‌ها
نمای مدرن در کارخانه‌ها

طراحی و اجرا نمای مدرن در کارخانه‌های بزرگ

کارخانه‌ها اصولاً به دو بخش مجزای اداری و ساختمان تولید، تقسیم می‌شوند که در زمان نماسازی برای هر یک باید به کاربری‌شان توجه نمود، بدین ترتیب می‌توان طراحی ایده‌ال‌تری را برای آن‌ها رقم زد.

نمای ساختمان اداری:

بیشتر کسانی که برای ارائه سفارش یا تمدید قرارداد و … به کارخانه‌ها مراجعه می‌کنند، در همان ابتدای امر به بخش اداری هدایت می‌شوند. به همین دلیل به کار بردن متریال‌هایی ارزشمندتر برای این بخش به علت مرکزیت آن و همچنین به خاطر اینکه به‌مراتب در معرض دید مخاطبان بیشتری قرار می‌گیرند، در ارجحیت است. بدین ترتیب اغلب المان‌های تأثیرگذار را به این بخش واگذار می‌کنند تا بدین طریق در مخاطبان مجموعه، حس دعوت‌کنندگی و مرکزیت را القا نمایند.

نمای ساختمان تولیدی:

استفاده از نمای مدرن در کارخانه‌ها بیشتر به همان بخش اداری خلاصه می‌شود و طراحی نمای ساختمان تولیدی را به عناصری با سرعت اجرای بالا، قیمت تمام‌شده کمتر و سیستمی سبک‌تر واگذار می‌کنند. البته باید دقت کرد که دیوارها در ارتفاعات پایین به علت احتمال برخورد در زمان حمل‌ونقل آسیب‌پذیر بوده، ازاین‌رو استحکام و ضربه‌پذیری از ویژگی‌های بارز پوشش‌ها در مقاطع پایین دیوار است، اما برای نواحی بالاتر می‌توان به ساندویچ پنل‌های سبک و کم‌وزن اکتفا نمود. همچنین برای پنهان نمودن سقف شیب‌دار از لوور با جنس کامپوزیت بهره می‌برند و ازنظر عملکرد و زیبایی سطح کیفی نما را ارتقا می‌دهند.

 

نمای مدرن در کارخانه‌ها
نمای مدرن در کارخانه‌ها

متریال مناسب برای استفاده در نمای مدرن کارخانه‌ها

انتخاب یک متریال مناسب، نیاز به نظارت‌های مهندسین سازه دارد که بتوان با برآورد دقیق نوع محصولات تولید هر کارخانه و تأثیرات احتمالی آن بر روی نما، فرم اصلی ساختمان، ضوابط نماسازی، انواع متریال در دسترس و … یک نمای پیشنهادی عالی، مقرون‌به‌صرفه، چشمگیر و خلاقانه را توصیه نمود.

 

نمای مدرن کامپوزیت کارخانه:

اگر برایتان شفافیت و درخشندگی نمای کارخانه‌تان اهمیت داشته و تمایل به تعویض آن به‌صورت دوره‌ای ندارید، ورق‌های کامپوزیت که امکان نمایی باقابلیت شفافیت همیشگی را به شما عرصه می‌کنند، بهترین انتخاب هستند.
وزن کم، سرعت اجرای بالا، قابلیت شست‌وشو، هزینه و قیمت به‌صرفه و … از مزایایی است که نمی‌توان نمای کامپوزیت را در فهرست بهترین نماهای کارخانه‌ای قرار نداد.

 

نمای سرامیک خشک کارخانه‌ای:

ارتفاع بلند کارخانه مانع بزرگی بر سر راه انتخاب نمای مناسب برای آن است. ازاین‌رو پیشنهاد می‌شود، طراحان و نماسازان تا حد امکان برای استفاده از نمای مدرن در کارخانه‌ها از نمای خشک که سبک‌تر بوده و وزن سازه را ارتقا نمی‌دهد، بهره ببرند که در این میان سرامیک خشک به دلیل اینکه، به‌تمامی مزایای یک متریال ایده‌ال آراسته بوده، بهترین انتخاب به شمار می‌رود.

 

مزایای آراستگی کارخانه‌ها با نمایی مدرن

استفاده از نمای مدرن در کارخانه‌ها در نگاه اول به بهبود جایگاه ساختمان کمک می‌کند و بعد از آن می‌توان به مزیت‌های دیگری مانند افزایش روحیه کارکنان، صرفه‌جویی در مصرف انرژی به مدد متریال‌های مناسب، ارتقا جایگاه شرکت در دید رقیبان و … اشاره نمود که همگی در دنیایی رقابتی امروز جزء ضروریات یک کار موفق و پرسود هستند.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.