نمای پانچ متال

ساختمانی با نمای مدرن، نمای پانچ متال

نمای پانچ متال از جمله نماهای مدرن پرکاربرد است که از دسته نماهای خشک بوده و به آسانی و بدون نیاز به ملات در نمای ساختمان نصب می‌شود و اغلب به صورت نمای‌دوپوسته مورد استفاده قرار می‌گیرد. نمای پانج متال متشکل از ورق‌هایی صیقلی از جنس آهن، آلومینیوم یا آلومینیوم کامپوزیت است که با عملیات ماشین کاری سوراخ‌هایی با الگوی منظم یا نامنظم روی آن ایجاد شده‌است.

سوراخ‌‌کاری ورق‌های نمای پانچ متال

همانطور که گفته شد سوراخ‌های موجود در نمای پانج متال تحت عملیات ماشین‌کاری ایجاد می‌شوند. در گذشته ابزار این فرایند ماشین واترجت بود که نمای‌پانچ متال را در زمره مصالح گران قیمت قرار می‌داد ضمن این‌که انعطاف لازم برای ایجاد طرح‌های مختلف را نداشت. اما امروزه از ماشین‌های CNC برای این منظور استفاده می‌شود که هزینه تولید را بسیار کاهش می‌دهد، مضاف برآن ما را درطراحی کاملاً آزاد می‌گذارد.

مزایای نمای پانچ متال

تجسم نور

نمای پانچ متال نور طبیعی را در اختیار شما قرار‌می‌دهد، معماران به راحتی با بازی با حفره‌های موجود در نمای پانچ متال می‌توانند میزان روشنایی درون بنا را در ساعات مختلف روز کنترل کنند؛ همچنین با استفاده از افکت‌های نوری جلوه‌های بصری ویژه‌ای ایجاد کنند.

 

نمای پانچ متال

 

کاهش حرارت

نمای پانج متال برای کاهش حرارت محیط بسیار ایده‌آل است. حرارت ورودی از طریق روزنه های موجود کنترل شده و میزان انرژی مصرف شده به شکلی محسوس کاهش می‌یابد.

اثرات آیرودینامیکی

به طور کلی مصالح فلزی سوراخ دار از جمله نمای پانج متال، توانایی کنترل جریان‌ هوا به شیوه‌ای مؤثر و هدایت آن به داخل یا خارج فضای‌ساختمان را دارند. این اثرات به آسانی با توجه به شکل حفره‌ها قابل پیش‌بینی است.

کنترل نما

با استفاده از نمای پانچ متال به نحو احسن می‌توانید تعیین کنید که هر آنچه دوست دارید از ساختمان شما در معرض دید قرار گیرد. برای مثال بخش‌های خصوصی از ساختمان را با ورق‌های پانچ متال بپوشانید یا قسمت تاسیسات را که ممکن است نمای‌ساختمان را برهم بزند از دید محو کنید و توجه را به یک فضای‌گسترده از محیط بیرونی ساختمان که بردل می‌نشیند جلب کنید.

نمای پانچ متال

 

زیباسازی

همانطور که قبل تر هم اشاره شد، شما می‌توانید اشکال مختلف را از طریق سوراخ‌کاری در نمای‎ پانچ متال ایجاد کنید.حال این شکل می‌تواند لوگوی‌ شرکت شما، یک شکل جذاب نمادین یا صرفاً یک تبلیغ باشد. همچنین ورق‌های پانچ متال بسیار نرم و انعطاف‌پذیر بوده و قابلیت خوبی برای استفاده در نماهای منحنی دارند.

 

از دیگر مزایای نمای پانچ متال می‌توان به مواردی همچون: مقاومت در برابر حریق، جذب بسیار خوب صوت و مقاومت در برابر خوردگی اشاره کرد؛ همچنین ظرفیت خوبی برای ترکیب با نمای کامپوزیت آلومینیوم دارند.

گذشته از اینها ورق‌های به کار رفته در نمای پانچ متال از نظر زیست‌محیطی تا حد زیادی سازگار هستند؛ چرا که بر پایه فلزات مفید می‌باشند که امروزه تا ۶۰ درصد، مورد بازیافت قرارمی‌گیرند.